Bridge Officers

Commander Cdr. David Drashil, AP
 

Reporting to the Commander

Flag Lieutenant: P/D/C Guy Waddy, JN
Chaplain: P/C James C. Duncan
Academus Comm.: P/D/Lt/C Louis F Chenette, SN
Law Officer: Cdr. Alan D. Hyde, AP

 

Executive Officer Lt/C Jason Settles, P

 

Reporting to the Executive Officer

USCG / DNR Liaison: P/C Lewis R. Miller, AP
P/C Mark L. Winzenread, AP
Legislative Liaison: Lt Emily Chenette, AP
Public Relations Director: Lt/C David Drashil, AP
Radio Tech Officer: P/D/Lt/C Louis R. Chenette, SN
COOP Charting: P/C Lewis R. Miller, AP
Safety Officer: P/D/C Damon C. Davis, AP
VSC Chair: Stf/C William J. McDonald, AP
Boat Dealer Liaison:
Lt/C David Drashil, AP
P/C Alan D. Hyde, AP
Lt/C Jason Settles, P

 

 

Squadron Education Officer Lt/C John A. Reichmann, N

Reporting to the Education Officer

Asst. Education Officer: P/C Robert M. Beall, AP
Boating Course: OPEN
Advanced Grades: OPEN
Elective Courses: OPEN
USPS Seminars: OPEN

 

 

Assistant Education Officer P/C Robert Beall, AP

Administration Officer Lt/C Holly Settles, S

 

Reporting to the  Administrative Officer

 

Membership/Involvement Chairpersons: OPEN
Operations Training: P/C Lewis Miller, AP
HSPS Rendezvous: Lt/C Nancy Beall & P/C Bob Beall, AP
New Members' Picnic & Summer Social: OPEN

Mariner’s Steak Fry: OPEN
Shrimp Boil: Lt/C Nancy Beall & Lt/C Holly Settles, S
Christmas Gala: P/C Kathleen Miller, P
Founders Day: P/C Jim Duncan
Change of Watch:
Cdr. David Drashil, AP

 

 

Secretary D/Lt Donna Prather, P

 

 

Reporting to the Secretary

Historian: P/D/C Guy Waddy, JN
Roster Committee: P/D/C Damon Davis, AP
Cornfield Sailor Editor: Lt/C Nancy Beall
Lt/C Holly Settles, S
Photographer: Squadron Bridge
Ensign Correspondent: P/C Gwen A. Comer, P
Webmaster: Lt Jason Settles, P
Website Committee: Lt Jason Settles, P
Database/Systems: P/C George D Herrington, N
P/C Russell G. Wahlers, P

 

 

Treasurer Lt/C Nancy C. Beall

Reporting to the Treasurer

Property / Supply Officer: P/Lt/C Robert M. Beall, AP
Ship’s Store: P/Lt/C Robert M. Beall, AP

 

 

Executive Committee

P/R/C Robert D. Brand, SN
Lt Fred R Plantz, P
P/Lt Emily Chenette, AP
P/D/Lt/C Louis F. Chenette, SN
D/Lt/C Gwen Comer, P
P/D/C Damon C Davis, AP
P/C James Duncan
P/C Alan Hyde, AP
P/C D. Kathleen Miller, P
P/C Lewis R. Miller, AP
D/Lt/C Andrew Terry Prather, AP
P/D/C Guy E. Waddy, JN
P/C Russell G. Wahlers, AP
P/C Barbara A. Weigand, P
P/C Ray A. Weigand, SN
P/C Mark L. Winzenread, AP

Auditing Committee

(1 Years) P/C Ray A. Weigand, SN
(2 Years) Joy M. Hyde,
(3 Year) P/C James Duncan

Nominating Committee

(1 Years) P/C James C. Duncan
(2 Years) P/C Alan Hyde, AP
(3 Year) P/C Robert Beall, AP

Rules Committee

(2 Years) P/C Alan Hyde, AP
(1 Years) Lt/C David Drashil, AP
(3 Year) P/C Barbara A. Weigand, P

Trademarks  |  Privacy Statement  |  Disclaimer  | WebMaster

© 2017 Hoosier Sail & Power Squadron

Admin  -   Site Design by Natural Software